Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Lokalizacje, których dotyczy przetarg, pomogą Polsce zrealizować ambicję, aby do 2040 roku osiągnąć 11 gigawatów (GW) mocy zainstalowanej z morskich elektrowni wiatrowych.
Shell jest partnerem energetycznym Polski od 30 lat i niezmiennie chcemy wspierać Polskę w budowie bezpieczniejszego i zrównoważonego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa, która ma szansę stać się fundamentem polskiej transformacji i niezależności energetycznej, jest ważną częścią planów Shell dotyczących rozwoju naszej działalności w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych i wsparcia dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki. Podpisując porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zobowiązaliśmy się również do wspierania lokalnych społeczności i polskich firm, pomagając tworzyć nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji i rozwijać lokalne łańcuchy dostaw
mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.
Informacje dla redaktorów:
- Shell jest partnerem energetycznym Polski od ponad 30 lat i zatrudnia obecnie prawie 5 tys. osób. Działalność w Polsce prowadzi w ramach Shell Mobility, która obejmuje ponad 430 stacji paliw, środki smarne oraz usługi floty biznesowej, a także jedno z największych centrów biznesowych, które obsługuje 12 różnych spółek i działów Shell na całym świecie. Jako jeden z wiodących dostawców LNG na światowym rynku, Shell współpracuje również z polskimi podmiotami, zaspokajając coraz większe zapotrzebowanie kraju na gaz i LNG.
- Celem Shell jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, w związku z czym firma zaczęła rozwijać działalność w Polsce w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych. W 2021 roku wspólnie z IONITY Shell wprowadził na rynek pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych o mocy 350 kW. Shell zarządza również 1 GW mocy pochodzącej z polskiej energii wiatrowej, słonecznej i biogazowej za pośrednictwem należącej do grupy firmy Next Kraftwerke, zarządzającej Wirtualną Elektrownią (Virtual Power Plant).
- W skali globalnej, poprzez dział Renewables & Energy Solutions Shell rozwija zintegrowaną działalność w zakresie energetyki, w ramach której produkuje, kupuje, sprzedaje, magazynuje i dostarcza energię bezpośrednio do klientów, zasilając domy, firmy i pojazdy. Shell działa w każdym odcinku energetycznego łańcucha wartości, co pozwala projektować zintegrowane rozwiązania dla klientów, pomagając im zwiększać wydajność oraz ograniczać emisje i koszty. Do 2030 roku Shell zamierza sprzedawać około 560 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.
- Obecnie Shell eksploatuje morskie farmy wiatrowe o mocy 844 MW, kolejne 3,5 GW jest w budowie. Firma posiada także projekty w fazie rozwoju o łącznej mocy 16,7 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Plany Shell dotyczące budowy morskich elektrowni wiatrowych obejmują zarówno konwencjonalne elektrownie wiatrowe o fundamentach przytwierdzonych do dna, jak i farmy pływające, a także instalacje do wytwarzania wodoru z energii wiatrowej oraz projekty łączące technologię morskiej energii wiatrowej z pływającymi instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii. Więcej informacji o portfolio projektów wiatrowych można znaleźć tutaj.
- Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostało pierwotnie podpisane we wrześniu 2021 roku przez przedstawicieli polskiego rządu, inwestorów, branży energetyki wiatrowej, samorządów i uczelni wyższych w Polsce. W ramach porozumienia sektorowego branża zobowiązała się do utworzenia bezpośrednio lub pośrednio do 2040 roku nawet 60 tys. miejsc pracy w polskiej energetyce wiatrowej. Realizując ambicje Polski, aby przyspieszyć transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii, rząd zadeklarował uruchamienie nowego systemu aukcyjnego i od 2025 roku zamierza przeprowadzać konkurencyjne aukcje dotyczące morskiej energii wiatrowej. Dalsze informacje na temat wyników przetargu będą przekazywane w miarę postępów w procesie.
Kontakt dla mediów: Gabriela Strokirk, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych, rzeczniczka prasowa Shell, gabriela.kulesza@shell.com Tomasz Kania, Hill+Knowlton Strategies, +48 601 240 478, tomasz.kania@hkstrategies.com
Informacje o Shell Polska: Shell to globalna grupa spółek energetycznych i petrochemicznych, prowadząca działalność w ponad 70 krajach. Firma wykorzystuje zaawansowane technologie i nowatorskie podejście, aby budować zrównoważoną przyszłość energetyczną. Shell w Polsce operuje aktualnie ok. 430 stacjami oferującymi najwyższej jakości paliwa, bogatą ofertę kawową oraz asortyment produktów spożywczych i motoryzacyjnych. W 2021 r. po raz 11. Shell został nagrodzony Gwiazdą Jakości Obsługi, co potwierdza 27zaufanie klientów do marki. Shell dysponuje również szeroką gamą olejów i smarów do samochodów i dla przemysłu, a do klientów biznesowych skierowana jest oferta kart paliwowych, usług drogowych i innych rozwiązań dla flot w ramach programu Shell Card. Ponadto w Krakowie działa Shell Business Operations, jedno z największych centrów nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce: 4400 pracowników stanowi wsparcie dla grupy Shell globalnie w obszarach finansów, logistyki, zakupów, procesów kadrowych, obsługi klientów, jak również w komunikacji zewnętrznej czy wewnętrznej. W 2021 roku praktyki Shell Polska w obszarze zrównoważonego rozwoju znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W tym roku Shell uzyskał również Biały Listek CSR i wyróżnienie za dobre praktyki „Zrównoważony rozwój biznesu – działania na rzecz klimatu i środowiska”. Global Compact Network Poland nadał Shell tytuł Rzecznika Standardu Etyki wyróżniający firmy, które konkurują w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność.