Mimo rosnącej świadomości na temat równowagi płci chirurgia wciąż jest domeną mężczyzn. Wśród lekarzy chirurgów w Polsce chirurżki stanowią zaledwie 13,4 proc., a operatorki robota da Vinci są w kraju tylko trzy. Jak pokazują badania fundacji „Kobiety w chirurgii”, co czwarta lekarka nie jest zadowolona z możliwości rozwoju w swojej pracy, a co trzecia twierdzi, że realizuje program swojej specjalizacji w stopniu mniejszym niż lekarze mężczyźni. Jednym ze sposobów na zmniejszanie tych nierówności i pobudzenie rozwoju zawodowego kobiet w chirurgii w Polsce są warsztaty dla lekarek organizowane przez Szpital Medicover, fundację „Kobiety w chirurgii” i firmę Synektik, dystrybutora systemu da Vinci.
Wymiana know-how między kobietami
To, co widzę po stronie uczestniczek warsztatów, to ogromna determinacja i chęć samodoskonalenia się. Potrzeba im po prostu mądrego prowadzenia, platformy do swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wolnej od stereotypów przestrzeni do rozwijania swoich umiejętności. Każda kobieta chirurg ma analogiczne możliwości rozwoju, co mężczyźni i w przypadku każdej z nich można mówić o tych samych predyspozycjach do wykonywania zawodu, co u mężczyzn. Niezbędne są ciężka praca, szukanie najlepszych dla siebie rozwiązań i nieuleganie presji otoczenia czy szkodliwym przekonaniom
– komentuje dr n. med. Joanna Bubak-Dawidziuk.
Chirurgia jest dziedziną silnie zdominowaną przez mężczyzn, w Polsce w tym zawodzie pracuje 6,5 tysiąca osób, w tym tylko 876 kobiet. Kobiety są zniechęcane do pracy w specjalizacjach zabiegowych, często ich rola w zespole jest umniejszana, są traktowane niepoważnie lub wręcz obrażane. Fundacja przeprowadziła w 2020 roku badanie „Liczymy się”, w którym 57 proc. ankietowanych kobiet zgłosiło, że spotkało się w pracy z mobbingiem, a 39 proc., że było dyskryminowane ze względu na płeć
– tłumaczy dr n. med. Magdalena Wyrzykowska, chirurżka, członkini zarządu fundacji „Kobiety w chirurgii”.
Wsparcie kobiet w rozwoju zawodowym przekłada się na polepszenie kondycji całego systemu ochrony zdrowia. Ponad połowa studentów medycyny to kobiety, jeśli więcej z nich będzie traktowało wybór specjalizacji zabiegowej jako naturalny, być może zniweluje to kryzys kadrowy w polskiej chirurgii. Należy kłaść nacisk na równy dostęp do kształcenia zawodowego, nieograniczanie możliwości pracy na bloku operacyjnym i na edukację osób zajmujących kierownicze stanowiska. Tylko w atmosferze równości można budować zespoły, które są zaangażowane, profesjonalne i empatyczne, i dzięki temu dają pacjentom najlepszą możliwą opiekę.
Szpital inkluzywny
W Szpitalu Medicover stawiamy na gender balance na stanowiskach kierowniczych, wśród ordynatorów oddziałów i bardzo zależy nam również na tym, by wspierać kobiety lekarki w rozwoju w specjalnościach, w których do tej pory przodowali mężczyźni
– mówi Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.
W naszej kadrze lekarskiej czy pielęgniarskiej, cenimy przede wszystkim kompetencje i chęć dalszego rozwoju zawodowego
– dodaje.
Obok leczenia zaawansowanej endometriozy w szpitalu przeprowadzamy pełen zakres operacji ginekologicznych, m.in. operujemy mięśniaki macicy, wyłuszczamy torbiele, wycinamy macicę, zarówno w przypadku zmian łagodnych czy też chorób onkologicznych, np. raka trzonu macicy. W przypadku raka endometrium duże korzyści obserwowane są u pacjentek z podwyższonym BMI, nawet ze skrajną otyłością, które po operacji bardzo szybko się uruchamiają i wracają do zdrowia. Jednakże istnieje szereg korzyści zabiegów z robotem da Vinci, które przekładają się na znakomite efekty lecznicze u pacjentek we wszelkiego rodzaju zabiegach.
Siła robota – wsparciem dla kobiet
System robotyczny da Vinci likwiduje wszelkie bariery w dostępie do zawodu chirurga: poprawia ergonomię pracy, zmienia postrzeganie pracy chirurga jako uciążliwej i stojącej pracy fizycznej
– wyjaśnia Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający ds. systemów robotycznych da Vinci, Synektik S.A.
Przyszłość w rękach chirurżek
Mimo że liczba chirurżek w Polsce wciąż jest relatywnie mała, to wierzymy, że będzie szybko przyrastać, tak jak ma to miejsce na świecie. Dedykowane warsztaty dla kobiet, które chcą zostać operatorkami da Vinci, to ważny krok na drodze do wyrównania szans w zawodzie i dostępie do nowoczesnych technologii w medycynie. Dlatego tak ważna jest systemowa współpraca – taka jak ta pomiędzy Szpitalem Medicover, fundacją „Kobiety w chirurgii” i firmą Synektik – która umożliwia młodym lekarkom rozwój i spełnianie swoich zawodowych ambicji
– komentuje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.
Szpital Medicover jest częścią Medicover, wiodącej międzynarodowej firmy świadczącej usługi medyczne i diagnostyczne, z siedzibą w Sztokholmie, notowaną na Giełdzie w Sztokholmie (Nasdaq Stockholm). Szpital Medicover funkcjonuje na warszawskim Wilanowie od 2009 roku. W szpitalu działa szereg specjalistycznych oddziałów zapewniających 163 łóżka (w tym w ramach Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddział Intensywnej Opieki nad Noworodkiem). Szpital zatrudnia doświadczony, liczący 1000 osób zespół specjalistów: lekarzy (440), pielęgniarek, położnych (370), techników, pracowników administracyjnych, który świadczy pomoc medyczną na najwyższym światowym poziomie.
W ciągu 13 lat istnienia (od 2009 roku) Szpital Medicover przyjął niemal 500 000 pacjentów, a na świecie powitał ponad 11 000 noworodków.
Szpital Medicover jest krajowym liderem w wykorzystaniu robota da Vinci, jak również wiodącym ośrodkiem w diagnozowaniu i leczeniu endometriozy oraz kompleksowej opiece nad pacjentkami ginekologicznymi w Polsce. Od 2018 roku przeprowadzono tu ponad 1400 operacji chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W uznaniu za ten wynik od firmy Synektik, dystrybutora robotów da Vinci, szpital otrzymał certyfikat „Ekspert da Vinci”, który potwierdza rekordową liczbę innowacyjnych zabiegów, jak i drugi certyfikat, zaświadczający o bezpieczeństwie systemu chirurgii robotycznej w szpitalu. Najbardziej doświadczonym operatorem da Vinci w Polsce (ponad 1500 wykonanych zabiegów) pozostaje dr n. med. Paweł Salwa, Kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover.
Kompetencje placówki potwierdzają liczne certyfikaty i akredytacje, w tym ISO 9001:2015 i akredytacja Ministerstwa Zdrowia (z najwyższym wynikiem w Polsce – 96 proc.). Klinika Położnictwa Szpitala Medicover regularnie zajmuje czołowe miejsce w rankingu prowadzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wskaźnik satysfakcji pacjentów (NPS) korzystających z usług szpitala sięga 97, zaś w przypadku Kliniki Ginekologii w ostatnim kwartale osiągnął 100 (wynik maksymalny, każdy pacjent jest gotów polecić klinikę). Szpital Medicover współpracuje z Uczelnią Łazarskiego. Na mocy podpisanej umowy lekarze Oddziałów Chirurgii Ogólnej, Kardiologii, Kardiochirurgii, Ginekologii, Położnictwa oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii kształcą studentów kierunku lekarskiego.
Więcej informacji na stronie: https://www.medicover.pl/szpital/
Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz rozwiązań informatycznych (m.in. platformy teleradiologicznej Zbadani.pl), dostawcą usług serwisowo-pomiarowych oraz dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych stosowanych w diagnostyce oraz terapii w onkologii, kardiologii i neurologii.
W segmencie dystrybucji urządzeń medycznych spółka współpracuje z kilkunastoma globalnymi producentami wyrobów diagnostycznych i terapeutycznych. Dzięki tak szerokiemu portfolio produktów i nabytym kompetencjom Synektik oferuje m.in. budowę hybrydowych sal operacyjnych w systemie „pod klucz”.
Synektik posiada na terenie Polski trzy zakłady produkcyjne radiofarmaceutyków, z których jeden pełni funkcję centrum badawczo-rozwojowego zajmującego się opracowywaniem innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii. Grupa rozwija również własne centrum badań klinicznych. Spółka pozostaje jednocześnie wiodącym dostawcą radiofarmaceutyków specjalnych na terenie Polski, służących m.in. do diagnostyki raka wątrobokomórkowego czy prostaty i jego przerzutów do kości. Flagowym projektem spółki jest kardioznacznik – innowacyjny, charakteryzujący się globalnym potencjałem radiofarmaceutyk do diagnostyki choroby wieńcowej, którego rozwój jest obecnie na etapie badań klinicznych.
Firma Synektik od 2018 roku jest wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, a od 2022 roku również w Czechach i na Słowacji.
Więcej informacji: www.synektik.pl
Fundacja “Kobiety w chirurgii” została powołana w styczniu 2021 roku. Organizacja powstała w odpowiedzi na aktualne warunki pracy i trudności w szkoleniu zawodowym kobiet w specjalizacjach zabiegowych w Polsce.
Pragnieniem i celem fundacji jest stworzenie współpracującej ze sobą wspólnoty kobiet, wspierającej się i zaangażowanej w kwestie społeczne. Od początku istnienia fundacja podjęła szereg działań mających na celu wsparcie w rozwoju zawodowym, pomoc psychologiczną i prawną, edukację, a także rzecznictwo interesów pielęgniarek i lekarek. Z „Kobietami w chirurgii” współpracuje obecnie na stałe kilkadziesiąt wolontariuszek.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć fundacji było badanie „Liczymy się”. W jego ramach udało się zebrać miarodajne informacje dotyczące warunków pracy, poziomu satysfakcji z pracy, oczekiwań oraz wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się kobiety w chirurgii. W badaniu wzięło udział blisko 500 kobiet, w tym lekarek pracujących w specjalizacjach zabiegowych, pielęgniarek i położnych pracujących na bloku operacyjnym. Wśród oczekiwanych form wsparcia ze strony fundacji najczęściej wskazywały one: kształcenie zawodowe (68 proc.), wsparcie prawne (48 proc.), szkolenia z kompetencji miękkich (46 proc.) oraz propagowanie idei work-life balance (46 proc.). Kobiety postulowały również potrzebę przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy w miejscu pracy (45 proc.), mentoringu (43 proc.) oraz wsparcia materialnego (43 proc.).
Więcej informacji: www.kobietywchirurgii.pl
Chirurżka, fundatorka i członkini zarządu fundacji „Kobiety w chirurgii”. Obecnie godzi pracę chirurżki z wychowywaniem trzech córek i to dla nich chce walczyć o lepszy świat. W fundacji szczególnie bliskie są jej działania na rzecz wspierania macierzyństwa i życia rodzinnego, promowania idei work-life balance i zwalczania nierówności płciowych w medycynie.
Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a specjalizację z chirurgii ogólnej uzyskała w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. W 2014 roku obroniła doktorat w dziedzinie chirurgii naczyniowej. W trakcie specjalizacji osobiście doświadczyła mobbingu i złych warunków szkolenia, z jakimi borykają się kobiety pracujące w chirurgii.
Wolny czas najchętniej spędza na łonie natury. Relaksuje ją praca z drewnem – odnawia stare meble.
Dyrektor zarządzający da Vinci w Synektik S.A. Od 17 lutego 2021 roku pełni funkcję prokurenta w Synektik SA. Od 2015 roku do lutego 2021 roku był członkiem zarządu Synektik S.A.
Przed dołączeniem do Synektik S.A. pracował w Siemens Sp. z o.o. na stanowiskach dyrektora branży obrazowania i terapii (HIM), dyrektora operacyjnego sektora healthcare i dyrektora działu sprzedaży sektora medical solutions.
Swoją karierę zawodową rozpoczął jako specjalista elektroniki w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej w Krakowie. Następnie awansował na stanowisko głównego konstruktora w PPUiH abcMED Sp. z o.o. Skończył Akademię Górniczo-Hutniczą i uzyskał dyplom magistra inżyniera elektronika.
Od roku odpowiedzialna za marketing systemu chirurgii robotycznej da Vinci w firmie Synektik. Promocją, marketingiem i PR zajmuje się już 20 lat. Pracowała dla różnych branż związanych z nowoczesnymi technologiami, między innymi wprowadzała na rynek system VOD, pracowała przy projekcie iTVP oraz promocji rozwiązań radiologicznych Carestream Health (KODAK) oraz Hospital Infromation System (HIS) w firmie Impulsy.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych w Warszawie. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych terapii psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Matka trzech synów, taterniczka jaskiniowa, nurek i podróżniczka. Na tyle ile dzieci, czas i praca pozwolą.
Z Medicover związana jest od 2008 roku, ma bogate doświadczenie i szereg sukcesów w zakresie budowania zespołów, standardów obsługi klienta, wdrażania planów i działań operacyjnych oraz komercyjnych. Przez siedem lat zarządzała placówkami Medicover, w 2015 roku dołączyła do zespołu zarządzającego szpitala. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektor Szpitala Medicover – jednego z największych wielospecjalistycznych szpitali prywatnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Na stanowisku dyrektor szpitala skutecznie łączy wdrażanie najnowocześniejszych technologii medycznych, najwyższą jakość opieki nad pacjentem z satysfakcjonującymi wynikami ekonomicznymi placówki.
W codziennej pracy podkreśla, iż nieprzewidywalność sytuacji sprawia, że każda osoba w zespole jest niezmiernie ważna. Jako zwolenniczka zasady „Samemu idzie się szybciej, ale razem można zajść dalej” jest zawsze gotowa, by wspierać swój zespół.
Jest absolwentką wydziału Marketingu i Zarządzania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie. Ukończyła również międzynarodowy dwuletni program „Zarządzanie oraz sprzedaż przez Customer Service” w USA.
Specjalistka w zakresie ginekologii i położnictwa, doktor nauk medycznych (praca doktorska dotycząca wpływu resekcji ognisk endometriozy na rezerwę jajnikową), w trakcie specjalizacji z ginekologii onkologicznej. W ramach specjalizacji zajmuje się m.in. leczeniem ginekologicznym, w tym leczeniem operacyjnym z zastosowaniem technik endoskopowych, czy też metod klasycznych, tzw. „chirurgią otwartą” oraz diagnostyką i profilaktyką ginekologiczną.
Ukończyła liczne szkolenia zagraniczne w zakresie chirurgii małoinwazyjnej – robotowej, laparoskopowej czy też zabiegów histeroskopii. Uzyskała międzynarodowy dyplom Intuitve Console Surgeon, a także dyplom Światowej Szkoły Laparoskopii w Indiach oraz europejski dyplom GESEA IRCAD, poświadczające umiejętności w ginekologii operacyjnej małoinwazyjnej. Pracowała również w referencyjnym ośrodku ginekologii małoinwazyjnej w Negrar w Weronie, specjalizującym się w leczeniu operacyjnym zaawansowanej endometriozy oraz ginekologii onkologicznej.