Autogaz zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność w Europie, co potwierdzają wyniki rejestracji publikowane w poszczególnych krajach. Kierowcy dostrzegają wiele zalet LPG w odniesieniu do zasilania swoich pojazdów. Z uwagi na rosnącą liczbę użytkowników tego paliwa także w Polsce, warto przypomnieć kilka podstawowych zasad prawidłowego tankowania autogazu przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Ze względu na rosnącą w ostatnim czasie liczbę użytkowników LPG, zależy nam na edukowaniu ludzi w temacie tego paliwa, które stanowi bardzo dobrą alternatywę dla benzyny. Ważne jest przede wszystkim to, że tankowanie gazu jest w pełni bezpieczne i nie generuje żadnego ryzyka, jeśli robimy to prawidłowo
Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej Shell Polska.
Bezpieczne tankowanie w kilku krokach:
- Po zaparkowaniu pod dystrybutorem wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny.
- Pamiętaj o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej – załóż atestowane rękawice i okulary, które uchronią Cię przed potencjalnym wyciekiem gazu, a w konsekwencji odmrożeniem skóry. Rękawice i okulary ochronne dostępne są na każdej stacji Shell – poproś o nie pracownika stacji.
- Upewnij się, aby zawór wlewowy w pojeździe nie miał zanieczyszczeń, które uniemożliwią bezpieczne zatankowanie gazu. W razie konieczności usuń zanieczyszczenia, zanim podłączysz pistolet nalewowy w pojeździe.
- Wprowadź pistolet nalewowy do zaworu wlewowego w aucie. Pamiętaj, by dokładnie zapiąć pistolet przy pomocy specjalnej dźwigni. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, poproś o pomoc pracownika stacji. Zawory tankowania LPG mogą znajdować się w różnych miejscach, np. pod zderzakiem, dlatego dostęp do nich może być czasem utrudniony. Jeśli jest to konieczne dopasuj odpowiednią końcówkę adaptacyjną do zaworu wlewowego w aucie.
- Rozpocznij tankowanie – naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze.
- Dopilnuj, aby podczas tankowania, nie były otwierane drzwi i okna w pojeździe od strony wlewu, a osoby postronne przebywały poza strefa zagrożenia - 1,5 m od wlewu. Kierowca może wsiąść do pojazdu dopiero po zakończeniu tankowania, odłączeniu węża i uiszczeniu opłaty za gaz.
- Po skończonym tankowaniu zwolnij blokadę i odłóż pistolet na miejsce – zaczep w dystrybutorze LPG. Odłącz końcówkę adaptacyjną jeżeli była wcześniej założona.
Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Stale podnosimy poziom obsługi na naszych stacjach i inwestujemy w szkolenia naszych pracowników, by byli przygotowani także na sytuacje kryzysowe i potrafili reagować we właściwy sposób. Mam tutaj na myśli m.in. odpowiednie przeszkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, kiedy dochodzi do jakiegokolwiek wypadku
Paweł Pilaciński, Retail HSSE Manager Contractor Safety w Shell Polska.