09/20/23

Pracownicy Amazon w piżamach. Wyjątkowe wsparcie dla małych pacjentów


Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych – czas zwiększania społecznej świadomości na temat chorób nowotworowych dotykających najmłodszych. Mali pacjenci onkologiczni mogą liczyć na wsparcie m.in. pracowników Amazon z centrów dystrybucyjnych w Sosnowcu i Gliwicach, którzy włączyli się w siódmą edycję akcji Amazon Goes Gold.


Każdego roku 1000 dzieci w Polsce i 400 000 dzieci na całym świecie słyszy diagnozę - nowotwór. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i pomocy finansowej większość z nich, bo aż 85%, może zostać wyleczona. Wspierając ten szlachetny cel, Amazon bierze udział w szeregu inicjatyw, łącząc siły z organizacjami charytatywnymi i udzielając im wsparcia finansowego, jak i aktywnie wspierając działania swoich wolontariuszy.


Aby pomóc dzieciom, 19, 20, 21 i 23 września pracownicy m.in. centrów logistycznych Amazon z Sosnowca i Gliwic pojawiają się w pracy w piżamach, kostiumach superbohaterów lub ubraniach w kolorze złotym. W ten sposób zwrócą uwagę na to, że mali bohaterowie dzielnie walczą z chorobą, a strojem tych nieustraszonych wojowników najczęściej jest szpitalna piżama. Za każdą przebraną osobę firma przekaże 1 dolara na wsparcie onkologii dziecięcej. W ubiegłym roku najwięcej przebranych pracowników pojawiło się w centrach Amazon w Gliwicach oraz Kołbaskowie. Łącznie w naszym regionie, obejmującym Polskę, Czechy i Słowację, w akcję zaangażowało się blisko 11 tysięcy pracowników.


Dzięki kampanii Amazon Goes Gold for Kids With Cancer mamy szansę w rzeczywisty sposób wpłynąć na życie tysięcy dzieci i ich rodzin, podnosząc świadomość na temat ważnej pracy prowadzonej w badaniach nad chorobami onkologicznymi i opiece onkologicznej najmłodszych pacjentów. Cieszę się, że w tym roku wraz z parterami społecznymi możemy przekazać niezwykle ważne narzędzia pomocne zarówno w diagnozowaniu nowotworów, a także w terapii przyspieszającej powrót pacjentów do zdrowia
-mówi Barbara Krystosiak, kierowniczka ds. relacji ze społecznościami.

Wspólna podróż po zdrowie

Przystanek – Kraków. Tak jak w poprzednich latach, działania Amazon wychodzą daleko poza centra dystrybucyjne. 20 września, wspólnie z Fundacją TVN, firma przekazała do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie aparat do rozpoznawania nowotworów zlokalizowanych w szpiku kostnym. Każdego roku ze sprzętu będzie mogło skorzystać około 3000 hospitalizowanych tam dzieci. Maszyna, która ośmiokrotnie przyspiesza proces barwienia komórek nowotworowych, to pierwszy sprzęt tego typu na oddziale onkologii w Polsce. Urządzenie pozyskano dzięki donacji przekazanej przez Amazon na rzecz Fundacji TVN. To nie pierwsze wsparcie dla organizacji ze strony firmy - tylko w 2022 r. Amazon przekazał na jej działania 1 mln zł.


Przystanek – Wrocław. 22 września zespół przebranych w piżamy i złote stroje wolontariuszy Amazon połączy siły z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Wolontariusze będą pakować start packi, czyli specjalne paczki przygotowane dla nowych pacjentów Przylądka Nadziei, Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz dla ich rodziców. Ich zakup był możliwy dzięki donacji przekazanej przez Amazon, a samą klinikę odwiedzą osobiście firmowi wolontariusze. Zestawy, wyposażone w podstawowe środki higieniczne, zostaną dostarczone również do szpitala w Bydgoszczy.


Przystanek – Warszawa. Ponadto 27 września, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, wraz z Fundacją Na Ratunek, Amazon uroczyście otworzy Salę Doświadczania Świata, której powstanie zostało współfinansowane ze środków przekazanych przez firmę. Pomocna w terapii Snoezelen przestrzeń zostanie wyposażona w sprzęty oddziałujące na poszczególne zmysły (takie jak kolumny i łóżko wodne, wiązki światłowodów, projektory oraz instrumenty). Działania relaksujące, odprężające i aktywizujące, wyposażenie i przyjemna atmosfera zapewnią małym pacjentom poczucie pewności i bezpieczeństwa, zachęcając do działań stymulacyjnych i aktywności sensorycznej.


Zdrowie psychiczne dzieci z chorobą nowotworową jest dla nas równie ważne, jak procesy lecznicze. Wieloletnie doświadczenie i efekty pracy naszych terapeutów Snoezelen w zakresie obniżenia chronicznego stresu, lęku, zaburzeń depresyjnych przekonały nas do wdrożenia Sal Doświadczania Świata w innych klinikach onkologii i hematologii pediatrycznej. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi oraz biznesem. Budowę i wyposażenie Sali w Centrum Zdrowia Dziecka umożliwiło zaangażowanie i wsparcie finansowe Amazon.
-mówi Anna Apel, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”

Wspólnym krokiem na pomoc

Na tym nie koniec - przez cały miesiąc pracownicy Amazon mogą brać udział w wyzwaniu RakReaton 2023 - ogólnopolskim wyzwaniu charytatywnym Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Jego celem jest zaangażowanie osób kochających aktywność fizyczną we wsparcie dzieci z nowotworami. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Rusza mnie pomaganie. Celem jest pokonanie 1 miliona 200 tysięcy kilometrów – jeśli się uda, partnerzy akcji wpłacą dodatkowo 120 tys. zł na rzecz Fundacji.


Pomoc niejedno ma imię

Amazon i jego pracownicy od lat niezwykle aktywnie angażują się w akcje i projekty pomocowe. To zarówno regularnie wsparcie finansowe organizacji charytatywnych czy organizowanie inicjatyw takich jak Amazon Goes Gold, jak i  zaangażowanie w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, pakowanie wyprawek szkolnych, sprzątanie świata czy tworzenie programów wspierających wolontariat pracowniczy.  W tym roku firma jest również partnerem poradnika miesięcznika Charaktery „Nastolatki na zakręcie”, który zwraca uwagę na wyzwania stojące przed rodzicami, związane z dobrostanem psychicznym dorastających dzieci. Dzięki zaangażowaniu Amazon i fundacji Zaczytani.org powstała także bajka edukacyjna „Leśna Paczka”, której celem jest nauczenie dzieci w wieku 7-9 lat identyfikowania przeżywanych emocji.


Amazon stoi również za projektem Kindloteki - wiodącym programem edukacyjnym, który od lat działa na terenie Polski, Czech i Słowacji, aby w ponad 90 placówkach zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do szerokiej oferty książek i pomocy naukowych STEM (łączących w sobie elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki).