Na trzech stacjach Shell dostępne są już pierwsze szybkie ładowarki DC Shell Recharge. Każde urządzenie ma dwa punkty ładowania. W najbliższych miesiącach planowane jest dodanie kolejnych 13 ładowarek. To kamień milowy dla firmy, która planuje uruchomić 75 ultraszybkich ładowarek z 150 punktami ładowania do końca 2027 roku.
Szybkie ładowarki są potrzebne w Polsce. Szczególnie przy stacjach autostradowych. Wielu klientom zależy na szybkości i komforcie ładowania, stąd nasze inwestycje w tym obszarze. Aby tempo rozwoju było odpowiednie, musi istnieć współpraca pomiędzy firmami oraz organizacjami branżowymi i rządowymi. Niezmiernie cieszę się, że klienci mogą korzystać z naszych ładowarek na stacjach Shell, ale na tym nie koniec. Aktywnie działamy w partnerstwach z innymi firmami, stąd instalowanie naszych urządzeń w innych lokalizacjach poza stacjami paliw i poszerzanie dostępu do sieci roamingowej
mówi Monika Kielak-Łokietek, prezeska zarządu Shell Mobility i członkini zarządu Shell Polska.
Realizacja ogłoszonych planów przyczyni się do wzrostu liczby ultraszybkich punktów ładowania w Polsce i budowy jakościowego rynku w zakresie infrastruktury ładowania. Użytkownicy BEV chcą spędzać przy ładowarkach jak najmniej czasu. Infrastruktura DC jest zatem niezbędna z perspektywy kierowców samochodów elektrycznych nowej generacji, a w szczególności osób pokonujących pojazdami zeroemisyjnymi dłuższe trasy. Udział stacji z punktami o mocy powyżej 150 kW nie przekracza dziś w naszym kraju 4%. Polska ma w tym zakresie wiele do nadrobienia. Zapowiedziane przez Shell inwestycje potwierdzają także, że rozbudowie infrastruktury ładowania sprzyjają programy wsparcia ze środków publicznych, które muszą być kontynuowane
mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.
Biuro prasowe Shell Polska:
Katarzyna Cyran, Menedżerka ds. korporacyjnych w Shell Polska, Katarzyna.Cyran@shell.com
Agnieszka Szczurek, Hill & Knowlton, Agnieszka.Szczurek@hillandknowlton.com, 695 898 208
Shell to globalna grupa spółek energetycznych i petrochemicznych, prowadząca działalność w ponad 70 krajach. Firma wykorzystuje zaawansowane technologie i nowatorskie podejście, aby budować zrównoważoną przyszłość energetyczną. Shell w Polsce operuje aktualnie ponad 450 stacjami oferującymi najwyższej jakości paliwa, bogatą ofertę kawową oraz asortyment produktów spożywczych i motoryzacyjnych. W 2023 r. po raz 13. Shell został nagrodzony Gwiazdą Jakości Obsługi, co potwierdza zaufanie klientów do marki. Shell dysponuje również szeroką gamą olejów i smarów do samochodów i dla przemysłu, a do klientów biznesowych skierowana jest oferta kart paliwowych, usług drogowych i innych rozwiązań dla flot w ramach programu Shell Card. Ponadto w Krakowie działa Shell Business Operations, jedno z największych centrów nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce: 5000 pracowników stanowi wsparcie dla grupy Shell globalnie w obszarach finansów, logistyki, zakupów, procesów kadrowych, obsługi klientów, jak również w komunikacji zewnętrznej czy wewnętrznej. W 2022 roku praktyki Shell Polska w obszarze zrównoważonego rozwoju znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W tym roku Shell uzyskał również Biały Listek CSR. Global Compact Network Poland nadał Shell tytuł Rzecznika Standardu Etyki wyróżniający firmy, które konkurują w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność.
Perspektywa 2050: Plan operacyjny, perspektywy i budżety Shell są prognozowane na okres dziesięcioletni i są aktualizowane co roku. Odzwierciedlają one aktualne otoczenie ekonomiczne i to, czego możemy realistycznie oczekiwać w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Odpowiednio odzwierciedlają nasze cele w zakresie emisji w zakresie 1, 2 oraz intensywności netto emisji węgla (NCI) na przestrzeni następnych dziesięciu lat. Jednak plany operacyjne Shell nie mogą odzwierciedlać naszego celu zerowych emisji netto do 2050 roku oraz celu NCI na 2035 rok, ponieważ te cele znajdują się obecnie poza naszym okresem planowania. W przyszłości, w miarę jak społeczeństwo dąży do osiągnięcia zerowych emisji netto, oczekujemy, że plany operacyjne Shell będą odzwierciedlać ten ruch. Jednakże, jeśli społeczeństwo nie będzie osiągnęło zerowych emisji netto w 2050 roku, to obecnie istnieje znaczne ryzyko, że Shell nie spełni tego celu.